„V Koenig & Bauer Grafitec se mi hodně věnují“, chválí si stážista z Indie.

Na začátku dubna do oddělení konstrukce nastoupil stážista z Indie, Aravind. Jak vnímá práci v naší firmě a co mu v České republice chybí? To prozradí následující krátký rozhovor.

Můžeš se nám představit?

Jmenuji se Aravind Reddy Goulla. Pocházím z města Hyderabad na jihu Indie. Hyderabad má asi 7 milionů obyvatel. Je to hlavní město státu Telangana. Indie se skládá z 29 států. Mluvím indickým jazykem telugštinou, hindštinou a anglicky. Trochu se domluvím i německy. Moje rodina má 4 členy. Otec je farmář, můj bratr žije v USA a matka pracuje v domácnosti. Ve volném čase hraju kriket, chodím plavat a hodně času trávím sledováním filmů.

Co tě přivedlo do České republiky?

V Indii jsem dokončil bakalářské studium v oboru strojírenství a rozhodl se ve studiu pokračovat. Můj bratr už byl v té době v zahraničí a mě taky lákalo vyrazit do světa. Díky mému oboru se nabízelo jít studovat do Německa. Před dvěma roky jsem nastoupil na univerzitu v Rostocku. Ve třetím semestru magisterského studia mi byla představena organizace IAESTE, která zprostředkovává stáže ve firmách v zahraničí. Ze 180 firem jsem výběr zúžil na firmy mého oboru. Na seznamu zůstala, mimo několika dalších, firma Koenig & Bauer Grafitec. Vstupní pohovor přes Skype proběhl úspěšně a už jsem tady.

Co tě v České republice překvapilo?

Kulturní šok nastal už když jsem před dvěma roky přiletěl do Německa. To bylo poprvé, co jsem opustil Indii. Například v neděli je v Německu vše zavřené. V Indii právě v neděli chodíme nakupovat a město ožívá. V Německu, a obzvlášť v České republice, je mnohem méně lidí. Ulice nejsou přelidněné. V Indii se proplétáte obrovskými davy lidí, uhýbáte troubícím rikšám. Je to prostě jeden velký zmatek. Dalším velkým rozdílem je dochvilnost. Ta se v Indii moc neřeší.

Jsi tady krátce. Už jsi stačil poznat, co se ti na ČR líbí a naopak nelíbí?

Líbí se mi, že v neděli jsou supermarkety otevřené, takže si můžu jít nakoupit jídlo. Dobrá je také veřejná doprava. Je možné se všude po okolí bez problému dostat. A moc se mi líbí příroda v okolí Hradce Králové a Dobrušky. Jako negativní zkušenost vnímám, že moc lidí nemluví anglicky, takže se hůře domluvím. V mém okolí také není žádný specializovaný indický obchod, kde bych sehnal indické koření a další suroviny.

Čím se v Koenig & Bauer Grafitec zabýváš?

Teď pomáhám vytvářet výkresy součástí nakladače RA 75 Pro a brzy budu kreslit výkresy tiskových válců a součástí lakovací jednotky.

A co říkáš na práci v Koenig & Bauer Grafitec?

Tady se mi líbí hrozně moc. Nejdříve jsem měl trochu strach. Neměl jsem žádné zkušenosti a nevěděl jsem, co se ode mě bude očekávat, jestli to budu zvládat. Realita je ale úplně jiná. Poskytli mi čas, abych se rozkoukal, všechno mi v klidu vysvětlují. Opravdu se mi hodně věnují. Seznámili mě s ostatními odděleními – jak spolu souvisí. Je to pro mě skvělá příležitost se naučit spoustu věcí. Nemohl jsem si přát nic lepšího. Kolegové mi pomáhají nejenom s věcmi týkajících se firmy, ale i s těmi běžnými. Jakou SIM kartu si mám pořídit, jak zažádat o kartu na autobus atd.

Co ti v ČR chybí?

Indické suroviny, abych si mohl uvařit pravé indické jídlo. Samozřejmě mi také chybí moje rodina a kamarádi. V Německu nějaké kamarády mám. Tady jsem ale sám.

Jaké jsou tvé plány do budoucna?

Pár roků bych chtěl pracovat v Evropě v automobilovém průmyslu, abych získal nějaké zkušenosti. A pak pojedu zpátky do Indie. Budu se svojí rodinou a budu pracovat tam.